Jeśli jesteś osobą żeńską 20+, scrollujesz posty i rolki neuroróżnorodnych samorzeczników na Instagramie w poszukiwaniu tego, co u Ciebie nie działa, mam dla Ciebie wiadomość – Twoje przypuszczenia najpewniej są słuszne i wpadłxś w pakiet ADHD i spektrum autyzmu, czyli AuDHD.
Jeśli jesteś osobą nastoletnią LGBTQIA+ i od dziecka wiedziałxś, że nie pasujesz do otaczających Cię osób, to najpewniej również znajdujesz się w spektrum ASD. Być może masz już na koncie diagnozę zaburzeń lękowych, osobowości borderline, depresji, czy zaburzenia dwubiegunowego (ChAD).
Dlaczego tak łatwo wymykamy się diagnostyce?
Osoby neuroróżnorodne, które nie mają sprzężonych ze spektrum niepełnosprawności, najczęściej funkcjonują na całkiem niezłym poziomie. Oczywiście, to funkcjonowanie odbiega od tego, co widzimy na co dzień w neurotypowym świecie, ale one jeszcze tego nie wiedzą. Są po prostu koszmarnie zmęczone codziennością i nie wiedzą dlaczego. Zaczynają szukać odpowiedzi i… Często zdarza się tak, że dostają się do lekarzy psychiatrów, którzy nie znają się na spektrum lub ADHD. Wysoka inteligencja połączona z maskowaniem potrafi sprawić, że obraz kliniczny wygląda jak: depresja, lęk uogólniony, czy zaburzenia osobowości, a nawet PTSD. Tymczasem często okazuje się – zwłaszcza wśród osób AFAB, że nie zostały poprawnie zdiagnozowane w dzieciństwie i podstawą ich trudności jest właśnie spektrum ASD, ADHD, a od kilku lat często diagnozuje się „hybrydy”, czyli osoby z podwójnym pakietem. Jeśli zauważę u Ciebie podobne cechy, zasugeruję Ci diagnozę u jednej psycholożek klinicznych, która świetnie ogarnia temat!
Wsparcie osób AuDHD – parę słów o tym, dlaczego podjęłam tę inicjatywę
Z racji tego, że wielu psychologów i psychiatrów zajmuje się albo jednym, albo drugim, brakuje skutecznych metod wsparcia dla osób AuDHD. Dwa lata od mojej własnej diagnozy zajęło mi nauczenie się podstawowej nawigacji pomiędzy ADHD a ASD. Wciąż jeszcze mnie zaskakuje wiele rzeczy, wciąż jeszcze się uczę. Wsparcie osób AuDHD to moja własna inicjatywa, którą chcę zachęcić osoby z podwójną diagnozą i podejrzewające podwójną diagnozę do wspólnej pracy nad poprawą jakości codziennego życia.
Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz poniżej: